Moteriški, vyriški ir vaikiški rankų darbo gintaro papuošalai
0,00  0

Krepšelis

Krepšelyje nėra produktų.

Pirkti daugiau

Kuo ypatingi gintaro dirbiniai su inkliuzu?

Gintaro papuošalai su inkliuzu jau nuo seno yra tapę tradiciniais mūsų kraštui būdingais dirbiniais, kuriais puošiamės ir formuojame savo įvaizdį. Gintariniai papuošalai daugeliui žmonių yra tapę įprastomis stiliaus detalėmis, kurios tarytum savaime kaskart atranda vietą jų kasdieniame įvaizdyje. Tačiau retas susimąsto apie tai, kuo ypatingi gintaro dirbiniai su inkliuzu, todėl labai įdomu ir naudinga apie tai pakalbėti plačiau.

Keletas žodžių apie gintarą

Visų pirma, vertėtų paminėti, kad gintaras yra ne mineralas, o per ilgą laiką sukietėjusi medžių derva. Kadangi gintaras yra permatoma oranžinės ir geltonos spalvos medžiaga, kuri poliruojant ir laikant šviesoje švyti, jis nuo seno naudojamas papuošalams ir kitiems juvelyriniams dirbiniams gaminti. Organinių brangakmenių, tokių kaip koralai, perlai ir gintaras, tinkama klasifikacija yra brangakmenių medžiaga, o ne brangakmenis.

Gintaras gali atrodyti skirtingai, priklausomai nuo jo kilmės ir geologinės istorijos. Gintaras būna netaisyklingų gniužulų, lazdelių ar lašelių pavidalo, visų atspalvių geltonos spalvos su oranžinės, rudos ir retai raudonos spalvos niuansais. Pieno baltumo nepermatomos atmainos vadinamos kauliniu gintaru.

Nors paprastai daugeliui žmonių gintaras asocijuojasi su oranžine arba geltona spalva, tačiau tiesa yra ta, kad gintaro galima rasti ir kitų spalvų, pavyzdžiui, mėlynos ar žalios. Neretai pasitaiko, kad gintaro spalvai įtakos turi augalinės medžiagos ar kiti šiame brangakmenyje esantys intarpai. Vienos iš dažniausiai išskiriamų gintaro spalvų yra citrinos, medaus, konjako, irisų, žalia ir vyšnių. Kai kuriuose šaltiniuose nurodoma net daugiau kaip trys šimtai šios natūralios dervos atspalvių. Taip pat verta paminėti, kad kai kurios gintaro spalvos būna retesnės už kitas, o tai gana dažnai lemia šio natūralaus brangakmenio kainą.

Kadangi gintarui susiformuoti prireikia tūkstančių metų, dažnai pasitaiko, kad jį veikia šviesa ir įvairios oro sąlygos. Nuo šių dalykų gali priklausyti gintaro spalva ir paviršius. Kai šį natūralų brangakmenį veikia karštis arba aukšta temperatūra, gali atsirasti įtrūkimų, todėl gintaras gali skilti.

Šiandien yra žinoma, jog gintaro papuošalai su inkliuzu žmonių buvo naudojami dar 11 000 m. pr. m. e.  – būtent tokio senumo gintaro buvo rasta Anglijos archeologinėse vietovėse. Tai rodo, kad gintaras jau gilioje senovėje buvo poliruojamas ir raižomas gaminant gintaro dirbinius su inkliuzais.

Gintaro inkliuzai

Gintare gali būti ne tik puikiai išsilaikiusių augalų struktūrų, bet ir vabzdžių, vorų, anelidų, varlių, vėžiagyvių ir kitų smulkių organizmų liekanų, įstrigusių gintare, kai jis buvo skystas. Taigi, gintaras yra labai vertinga medžiaga, nes tai natūralus senovinių augalų ir gyvūnų rūšių, išlikusių iki šių dienų, šaltinis. Seniausi gyvūnai, rasti įstrigę gintare, siekia triaso periodą.

Šiandien yra žinoma, kad Šiaurės Europos paleogeno miškuose susidarė daugiau kaip 105 tonos Baltijos gintaro. Tai didžiausias žinomas atskiras suakmenėjusių augalų dervų telkinys. Baltijos gintaras taip pat laikomas aukščiausios kokybės gintaru, kuriame geriausiai išlikusios bet kokio amžiaus iškastinių vabzdžių anatominės detalės.

Tuo tarpu inkliuzai Baltijos gintare yra maždaug 40 mln. metų senumo, kai senovinių medžių derva įkalino organizmų gabalėlius, tokius kaip lapai, žievės gabalėliai, smulkūs gyvūnai, pavyzdžiui, vabzdžiai ar bestuburiai. Baltijos gintare randama ne tik organinių, bet ir neorganinių intarpų, pavyzdžiui, oro burbuliukų ar vandens lašelių. Kartais aptinkama gintaro gabalėlių su smėliu ar dulkėmis. Kadangi gintaras unikaliai sulaiko ir išsaugo vabzdžius ir gyvūnus savo viduje, šie radiniai padėjo paleontologams atkurti ankstyvąją gyvybę Žemėje, o daugiau kaip 1000 išnykusių vabzdžių rūšių buvo identifikuotos būtent tyrinėjant gintarą.

Dėl visų šių priežasčių gintaro dirbiniai su inkliuzu yra išskirtiniai ir turi ypatingą vertę. Jie  mena priešistorę ir nebyliai pasakoja apie milijonus metų trukusią Žemės istoriją. Kai rinksitės gintaro papuošalus, nepamirškite atidžiau patyrinėti gintarą – gal jame rasite ypatingą inkliuzą, kuris kartu su gintaru taps neatsiejama jūsų įvaizdžio detale.

    Comments are closed